Düşük Tehdidi, Düşük Tehlikesi

Düşük tehtidi yada tehlikesi 20 haftadan daha küçük gebelik durumlarında gözlenen kanama ve buna genellikle eşlik eden bel ağrısı durumudur. Bel ağrısı ve kasık ağrısı düşük tehdidini düşündürür. Bel ve karın ağrılarına eşlik eden kanama düşük tehlikesinin daha ciddi olduğunu gösterir.

Bu durumda mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Yapılan muayenede kanamanın yeri ve bel ağrısı ve kasık ağrısının nedeni saptanır. Rahim ağzında bir açılma olup olmadığı elle muayene ile kontrol edilir. Rahim ağzındaki açılma ve kısalma ayrıca ultrason ile de kontrol edilir. Bazen açılma olmasa da kısalma ilk bulgulardandır.

Kanama varsa önemlidir. Bazen kanama düşük tehlikesinden değil başka nedenlerden oluşmuştur. Bu nedenle vaginal yoldan yapılan muayene doktor için önemlidir. Elle ve aletle yapılan vajinal muayenenin hiçbir sakıncası olmaz. Bu muayeneler düşüğe neden olur yanlış bir inanıştır.

Doktor rahim ağzında açılma tespit etmiş ise durum biraz daha kötüdür. Kaçınılmaz düşük meydana gelebilir.

Düşük tehdidinde tedavide ilaç ve ağrı kesiciler kullanılsa bile faydaları sınırlıdır. Bu nedenle istirahattan başka fazla yapacak bir şey yoktur. Yatak istirahatı önerilir. Bol su içilerek rahim rahatlatılmaya çalışılır. Tüm bunlar bazen maalesef yeterli olmaz ve düşük oluşabilir. Özellikle kanama ve bel ağrısı, kasık ağrısı artıyorsa düşük ihtimali artmış demektir.

Bu konunun belirteçleri;

 

Bir cevap yazın