İltihaplı Düşük, Septik Düşük, Septik Abortus

İltihaplı düşük denilen durum bazen basit ve kolay tedavi edilebilir bir durum iken bazen annenin hayatını tehdit eden hatta ölmesine neden olan bir durumdur. Genelde evde yapılan ve çocuğu düşürmek için kullanılan aletlerle veya maddelerle meydana gelir. Düşük yapmak için özellikle sosyal sorunları olan bölgelerde kimseye duyurmadan kendi kendine ya da arkadaşlarının yardımıyla düşük yaptırmaya çalışan kimselerde görülür.

Çok nadirde olsa hastane yada klinik ortamında yapılan düşük ya da kürtaj işlemlerinden sonrada görülebilir.

Özellikle ateş, kötü kokulu akıntı, kasık ve karın ağrısı gözlenir. Bu durumda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

İltihabi durum çok ilerleyip karın içi bir enfeksiyona neden olabilir. Hatta kana karışıp sepsis dediğimiz tüm vücudu kaplayan ve kalbide etkileyen bir iltihap tablosu oluşabilir. İşte bu durum oldukça ciddi ve ölümcül olabilen bir tablodur.

Bazen verilen ilaçların bile faydası olmaz ve ölüm gerçekleşebilir.

İşte tüm bu tablodan kaçınmak ve önlem almak için düşük evde bile yapılsa sonrasında mutlaka doktor kontrolüne gidiniz. Ayrıca düşük yapmak için geleneksel olarak kullanılan aletleri, maddeleri asla kullanmayınız. Böyle bir girişimin sizin hayatınıza mal olabileceğini unutmayınız.

Bu konuda Anlatılanlar;

 

Bir cevap yazın