Gebelik Testi

Gebelik Testi

Adet dönemindeki gecikme 40 yaş altında ve ergenliğini tamamlamış evli ya da cinsel ilişkisi olan tüm kadınlarda gebelik araştırmasını gerektirir. Çoğunlukla adet gecikmelerinin sebebi gebeliktir. Gebelik teşhisi  eczaneden alınan basit testle konabilir. İdrar testleri genelde gebeliğin ilk tanısını doğrular. Bu testlerin güvenilirliği yüksek olsa da hatalı pozitifler olabilir.

Gebeliğin tam ve kesin varlığını kanda beta HCG adı verilen hormonun analizi ile söyleyebiliriz. Günün herhangi bir saatinde alınan kan örneğinde beta HCG bakılabilir. Beta HCG testi adet günü geçtikten sonra bakılmalıdır. Adet günü geçmeden yapılan testlerin anlamı yoktur. Nadiren bu testte yanıltıcı olabilir.

Vajinal yoldan yapılan ultrasonografi asıl olarak tanıyı ve gebeliğin yerleşimini gösterir. Ultrason muayenesi gebeliğin rahim içinde olup olmadığını, kesenin sağlıklı görünüp görünmediğini, haftasına göre uyumlu bir gebelik olup olmadığını görmemizi sağlar. Bu yöntem dış gebeliği de ekarte etmemizde önemli yardımcıdır.

İlerleyen gebelik haftalarında ise sağlıklı bir gebelik gelişip gelişmeyeceği ultrason ile takip edilmelidir. Kalp atışları 6-7. Hafta civarında görülür. Kalp atışlarının görülmesi gebeliğin sağlıklı ilerleme ihtimalinin arttığını gösteren ilk bulgudur.

Bu konuda anlatılanlar:

gebelik testi, gebelik testleri, gebe testi, beta HCG, gebelik ultrason

Bir cevap yazın