Gebelikte Egzersiz

Gebelikte Egzersiz

Gebelikte normal zamanda olduğu gibi egzersiz yapmanın birçok faydası vardır. Genelde egzersiz yapanlar aynı alışkanlıklarını devam ettirebilirler. Yalnızca dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar mevcuttur. Bunlardan biri egzersiz süresinin 45 dakikanın altında tutulmasıdır. Genelde vücudu aşırı zorlamayan egzersiz türleri önerilir. Özellikle karın içi basıncını aşırı arttıran egzersizlerden kaçınılır. Özellikle omurgaya yük artışı gebeliğin ilerleyen aylarında artacağından omurgayı zorlayan egzersizlerden kaçınmakta fayda vardır.

Gebelikte egzersiz yapılması kadın doğum uzmanı tarafından yasaklanmadıkça, egzersiz yapılabilir.

Gebelerde önerilen egzersizler yürüme, yüzme şeklinde ağır olmayan egzersizlerdir. Düzenli yapılmalıdır. Baş dönmesi, bulantı, göz kararması, nefes darlığı durumlarında oturup dinlenmelerinde fayda vardır. Egzersizden oluşacak su kaybı için bol sıvı tüketilmelidir. Sıcak ve güneşin dik olduğu zamanlarda egzersiz yapılmamalıdır. Dalma sporları gebelikte yapılmaz.

Egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Egzersiz yapan hamilelerin daha kolay doğum yaptıkları bildirilmiştir. Egzersiz yapan gebelerde daha az bulantı kusma görülmektedir. Egzersiz yapan gebeler kendilerini daha zinde ve enerjik hissederler. Kas ve eklem ağrıları bu gebelerde daha az gözlenir. Özellikle ilerleyen haftalarda gözlenen bacak ödemi bu gebelerde daha az görülen bir durumdur. Egzersiz yapan gebelerde bel ağrısı daha az görülür. Yine bu gebelerde gaz problemi en az düzeydedir.

Egzersizin bebeğin doğum kilosu üzerine olumlu etkisi vardır. Fakat ağır egzersizler düşük doğum ağırlıklı bebek doğmasına neden olabilir. Bu nedenle gebelikte ağır egzersiz önerilmez.

Ayrıca bu gebelerde karbonhidrat metabolizma bozuklukları yani şeker hastalığı sorunları daha az gözlenmektedir.

Bu konuda anlatılanlar;

gebelikte egzersiz, hamilelikte egzersiz, gebelik, gebelikte egzersiz süresi, gebelik egzersizleri

Bir cevap yazın