Gebelikte Şeker Hastalığı (diyabet) Taraması

Gebelikte Şeker Hastalığı (diyabet) Taraması

Gebelikte kan şekeri önemli ölçümlerden birisidir. Daha gebeliğin başında yapılan açlık kan şekeri ölçümleri gebede kan şekeri hakkında önemli bilgiler verir. Açlık kan şekerinin beklenenden yüksek olması durumunda Ağızdan yapılan yükleme testi ile tokluk durumunda kan şekeri değişimi test edilir. Bu değerlerin yüksekliğine göre gebelikte bir seri önlem almak faydalı olacaktır.

Açlık kan şekeri anormal ise yükleme testi yapılır. Açlık kan şekeri normal bile bulunsa 28. Haftada genel kural olarak yükleme testi önerilmektedir. Yükleme testleri 50 gr OGTT dediğimiz yani aç karnına 50 gram glikozlu su içirildikten 1 saat sonra ölçülen değer 140 mg/dl altında ise normal kabul edilir. Üstündeki değerler için başka bir gün 100 gr OGTT yapılır. 100 gr lık yapılan testte ise 1.,2.,3. Saatlerde kan şekeri ölçülür. Eğer iki değer birden yüksek ise bu o gebede bir glikoz metabolizma bozukluğunu gösterir.

Bazı klinikler ise 28. Haftada 50 gramlık test yerine 75 gramlık test yapıp 2. Saatte bakılan değerin 140 mg/dl den yüksek olması durumunu anormal kabul etmektedir. Bu testten 3 gün öncesinden başlayarak her gün 150 mg karbonhidrat yenmesi önerilmektedir

Bu durumda yapılacak şey bir endokrinoloji uzmanı ya da kadın hastalıklarının bir yan dalı olan perinatoloji bölümüyle daha derin araştırmalar ve şekeri düzenlemek için yapılacak tedavi planlarını içerir. Bu tedavi planı ve takip kişiye özel planlanır. Şeker metabolizma bozukluğunun derecesine göre gerekirse ensülin tedavisi bile başlanabilir.

Yüksek kan şekeri seviyeleri anne ve çocukta bir dizi olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle şeker hastalığı gebelikte dikkatli takip gerektirir.

Konunun etiketleri;

gebelikte şeker, gebekikte diyabet, ogtt, 50 gr ogtt, 100 gr ogtt, 75 gr ogtt, gebelikte şeker ölçümü, gebelikte açlık kan şekeri

Bir cevap yazın