Gebelikte Demir İhtiyacı Artar mı?

Gerçekten de gebelikte demir ihtiyacı artmaktadır normal kadınlarda günlük 1 mg demire gereksinim duyulurken gebelikte bu ihtiyaç 6-8 katına çıkar. Bunun bir nedeni gebelikte anne kan hacmindeki artıştır. Diğer nedeni ise bebek için gerekli olan demir gereksinimidir.

Tüm gebelik boyunca toplan 1000 mg demir ihtiyacı vardır. Bunun kabaca 500 mg anne için 500 mg. bebek için harcanmaktadır.

Halk arasında kan hapı olarak ta bilinen ilaçlar gebelikte artan demir ihtiyacını karşılamak için verilen ilaçlardır. Birçok formu vardır tablet ya da sıvı şekilde olanları çok bilinenleridir.

İlaçlarla alınan demirin tamamı emilmez. Hatta demir ilaçları kullanan annelerde feçes (büyük çiş, büyük abdest) kahverengi hatta siyah olabileceği hatırlatılır. Ayrıca kabızlığa neden olabilir bu nedenle bol su ile içilmesi önerilir.

Gebeliğin ilk 3-4 ayında gereklilik yoksa yani annede anemi (kansızlık) yoksa demir vermek gerekmez. Fakat daha sonra yani 3. Aydan sonra mutlaka demir verilmelidir. Genelde 30 mg demir içeren ilaçlar önerilmektedir. Fakat gebenin kan düzeyine bakılarak gereksinime göre iki katı yan, 60-120 mg demir içeren ilaçlar günlük olarak önerilir.

Demir içeren ilaçların aç karnına alınması önerilmektedir. Çay ile emilimi bozulacağından hemen sonrasında çay içilmesi önerilmez.

Bu konuda değindiklerimiz;

gebelikte demir gereksinimi, hamilelikte demir gereksinimi,  gebelik için demir, hamilelik, gebelik

Bir cevap yazın