Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işleminden önce hasta muayene edilip dikkatlice değerlendirilir. Daha sonra anestezi alacaksa anestezi doktoru ile görüştürülür. Benim önerim kürtajın anestezi altında ve ameliyathane şartlarında yapılmasıdır.

Kadın için kürtaj bir travmadır. Bu nedenle eşi bu dönemde kadına son derce anlayışlı, saygılı ve sevgi dolu davranmalıdır. Psikolojik olarak mutlaka destek olunmalıdır.

Kürtaj ameliyathane şartlarında ve steril, hijyenik bir ortamda yapılmalıdır. Kürtaj işlemi anestezi altında yapılırsa kadın o dönemi hatırlamaz ve travmayı daha kolay atlatır. Anestezi olmadan yapılan kürtaj çok ağrılı olabilir. Bu nedenle ben önermiyorum.

Kürtaj işlemi dünyada en çok yapılan küçük cerrahi müdahalelerden biridir. Anestezi başladıktan sonra rahim ağzına yapılan müdahale sonrası rahim içine girilip genelde vakum kullanılarak gebelik sonlandırılır. Vakum yöntemi sayesinde rahim içine en az hasar verilmiş olur. Bu yöntem geliştiğinden beri kürtaj sonrası rahim içi yapışıklıklar daha az gözlenmektedir. Rahim içi oluşan bu yapışıklıklar sonraki gebeliklerde düşüğe hatta hiç gebelik oluşmamasına yani ksırlığa neden olabilmektedir. Bu nedenle kürtaj sonrası olası problemlerin önlenmesi önemlidir.

Kürtaj sonrası rahim toparlayıcı ilaçlar verilebilir. Kısa süreli antibiyotik uygulaması yapılabilir. Yine ağrı kesici kullanılabilir.

Bir cevap yazın