Kürtaj Sonrası

Kürtaj Sonrası

 kurtajKürtaj sonrasında adet kanaması gibi ve yaklaşık 10 gün kadar sürebilen hafif bir kanama gözlenir. Kanama giderek azalmalı ve rengi kan renginden saydam renge dönmelidir. Kırmızı ve fazla olan kanama kürtaj sonrası normal değildir. Doktorunuza başvurunuz.

Kan uyuşmazlığı varsa kan uyuşmazlık iğnesi kadına kürtaj sonrası mutlaka uygulanmalıdır. Ağrı olabilir ağrı kesicilerle geçer. Doktorunuz antibiyotik verilirse mutlaka kullanınız. Kötü kokulu akıntı ciddi enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu nedenle doktorunuza başvurmalısınız. İşlemden ortalama 40 gün sonra adet görürsünüz. Bazen bu süre biraz daha uzun olabilir. Fakat siz yinede bu durumda doktorunuzu arayıp durumu kendisine anlatınız. Kürtaj sonrasında gebelikten korunma yönteminizi kullanmalısınız. Azda olsa tekrar gebe kalma şansınız vardır. Tekrar Gebelik istiyorsanız bile vücudun toparlamasını beklemekte fayda vardır.

Kürtaj sonrası 1-2 ay duruma göre demir ve vitamin takviyesi kullanabilirsiniz. Kaybedilen kanı daha hızlı yerine koymuş olursunuz. Kürtaj bilindiği gibi bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen bir gebeliğe tekrar sahip olmak istemiyorsanız önlem alınız. Aile planlaması merkezleri ve kadın sağlığı merkezlerinden bu hizmeti alabilirsiniz. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurursanız size gerekli profesyonel bilgiyi verebilir. Size en uygun doğum kontrol yönteminin seçimine doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz.

Bir cevap yazın