Gebelik Takibi

Gebelik Takibi

Adet gününün beklenen günde olmaması anne adaylarının gebe miyim sorusunu akla getirir? Genelde günü geçen kadın bir gebelik testi yaptırarak gebe olduğunu öğrenir. Bulaşamadan sonra yapılmasını önerdiğimiz şey mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız olacaktır. İlk muayenede yapılan vajinal ultrasonografi gebeliğin rahim içinde ve sağlıklı olup olmadığını incelemekle başlar. Rahim içinde ve normal seyrindeki bir gebelik tam anlamıyla netleştirilmiş olması önemlidir. 7. Haftadan sonra ultrasonda bebeğin kalp atışlarının gözlenmesi gebeliğin bir aksilik olmazsa büyük oranda sağlıklı ilerleyeceğini gösteren önemli bir bulgudur.

Fetüs dediğimiz taslak halindeki bebeğin kalp atışları görüldükten sonra bilinen ve genel takip ve test periyodu başlar. Doğru ve düzenli takip gebelikte çok önemlidir. Anne ve bebeğin gebelik sürecinde sağlıklı kalması ve oluşabilecek sorunların önceden ön görülüp önlem alınması bu takiplerle sağlanır. Genelde takipler ayda bir düzenlenir.

Son aylarda takip aralıkları sıklaştırılır. Son ay genelde haftalık takipler yapılmaktadır. Genelde yapılan önemli yanlışlardan biride daha önce çocuk doğurmuş kadınların bu takipleri pek önemsememesidir. Bilinenin aksine birden fazla çocuk doğurmuş kadınların gebelikleri daha sorunludur. Çünkü bunlar genelde ileri yaş gebelikleridir.

Bir cevap yazın