Dış Gebelik, Ektopik Gebelik

Dış Gebelik, Ektopik Gebelik

Dış gebelik olarak adlandırılan durum gebeliğin rahim içi dışında en çokta tüplerde yerleştiği durumdur. Dış gebelik normal bir gebelik değildir. Tanı konduğu anda tedavisi planlanması gereken önemli bir sorundur.

Dış gebelik en çok tüp ismini verdiğimiz ve döllenmiş yumurtayı rahim içine aktaran kanallarda oluşan gebeliktir. Döllenme tüplerde gerçekleşir. Yani yumurta ile sperm tüplerde buluşurlar. Tüp içindeki bu buluşmadan sonra döllenmiş yumurta yavaş yavaş rahim içine alınır. Rahim içine yerleşerek normal gebelik süreci başlar. Döllenmiş yumurta tüpteki bu yolculuğu yapamaz ve çeşitli nedenlerle tüpte yerleşerek kalırsa dış gebelik oluşur. Gebelik burada büyümeye başlar. Fakat buranın yapısı hamileliğin büyümesi için uygun değildir. Bu yüzden gebeliğin buradan alınması veya ilaçlarla yok edilmesi gereklidir.

Dış gebelik genelde tüplerde oluşan ve tüpün yapısını bozan iltihaplardan sonra gelişir. Tüplere yapılan cerrahi işlemlerde dış gebeliğe neden olabilir. Tüplerim içinde bulunan tabakanın iltihap ve cerrahi gibi sebeplerle hasar görmesi dış gebeliğin en önemli nedeni sayılmaktadır.

Dış gebelik varsa hangi bulgular oluşur;

  1. Özellikle kasık ağrısı en belirgin ve önemli bulgudur. Şişen tüpler yeterince genişleyemez ve ağrıya neden olur. Ağrı genelde tek taraflıdır.
  2. Düzensiz kanamalar gözlenir. Adet gecikmesi sonrası gebe olduğunu düşünen kadında düzensiz adet kanamaları bir dış gebelik bulgusu olabilir.
  3. Bazen ateş görülebilir
  4. Baş dönmesi, çarpıntı
  5. Kansızlık

Dış Gebelik teşhisi nasıl konur;

Dış gebelik teşhisinde kullanılan iki yöntem çok önemlidir. Bunlar ultrason ve beta HCG testleridir. Ultrason ile gebeliğin rahim içinde olup olmadığı netleştirilir. Ultrason ile rahim içinde gebelik görünmüyor kanda yapılan Beta HCG tetkikinde değer 1500 mIU/ml üzerinde ise teşhis Dış gebeliktir. Ultrasonla dış gebeliğin nerede olduğuna balkılır. En muhtemel yerler tüpler olduğundan burası titizlikle araştırılır. Bazen kanamaya bağlı karın içinde kan ve sıvı ultrasonda gözlenebilir. Özellikle yırtılmış olan dış gebeliklerde bu durum gözlenir.

Bazen tanı koymak bu kadar kolay olmaz. Ultrasonla gebeliğin yeri tespit edilenmez. Bazen Beta HCG değeri 1500 mIU/ml altındadır. Bu durumda iki günde bir Beta HCG bakılarak değerlendirilir.

 

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin bulunduğu yere göre tedavi değişebilir. Fakat en çok tercih edilen yöntem cerrahidir. Yani ameliyatla dış gebelik olduğu yerden alınır. Bunun için en çok tercih edilen yöntem ise laparoskopik cerrahidir. Laparoskopik cerrahi ülkemizde yaygın olarak ve birçok hekim tarafından yapılabilmektedir. Çok acil şartlarda veya uygun olunamayan durumlarda laparotomi olarak bildiğimiz klasik ameliyatta uygulanabilir.

Diğer tedavi ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi herkese uygulanamaz. Mutlaka bir kadın doğum kliniğinde hasta detaylı değerlendirildikten sonra ilaç tedavisi başlanabilir. İlaç tedavisi riskli yan etkileri de olabilen bir tedavidir. Bu nedenle hasta ile doktor tüm ayrıntıları konuşarak ilaç tedavisine başlanılmalıdır.

Bu konuda anlatılanlar;

dış gebelik, ektopik gebelik, dış gebelik tanısı, dış gebelik teşhisi, dış gebelik bulguları, dış gebelik tedavisi, dış gebelik ameliyatı, dış gebelik ilaç tedavisi,,

Bir cevap yazın