Amniosentez

Amniosentez

Amniosentez daha önce yapılmış olan tarama testlerinde bozukluk tespit edildiğinde başvurulan bir testtir. Sonuçları kesindir. Bu test özellikle kromozom bozukluklarının tanısında kullanılır. Bebek anne karnında amnios sıvısı denen bir sıvı içinde bulunmaktadır. Bu sıvıya halk arasında bebeğin suyu denmektedir. Bu sıvıya bebeğin deri, idrar, barsak ve akciğer hücreleri yer yer dökülmektedir. Bu sıvı berrak bir sıvıdır. Sürekli temizlenmekte ve yeniden oluşturulmaktadır. Gözle görülmeyen bu dökülmüş hücreler bebeğin genetik yapısını birebir yansıtan bebeğe ait hücreler içermektedir. Biz bu sıvıdan bir miktar alır ve içindeki hücreleri laboratuarda toplarsak bebeğin genetik özelliklerini inceleyebiliriz.

Amniosentez denilen işlem anne karnındaki bebeğin suyundan enjektör ile alma esasına dayanır. Eskiden körlemesine yapılan bu yöntem artık ultrason altında görerek yapılmaktadır. Yapılması için özel eğitim ve tecrübe gereklidir.

Uzunca bir iğne ile ultrasonda sıvının alınabileceği en uygun yer belirlendikten sonra işlem yapılır. İşlemden önce anne karnı antisepitik solusyonla temizlenir. Lokal anestezi yapılarak işleme başlanır. İğne ultrason rehberliğinde anne karnına batırılır ve bebeğin içinde bulunduğu sıvıya ulaşana kadar görerek itilir. Daha sonra 15-20 cc sıvı alınıp inceleme için laboratuara gönderilir.

Amniosentez 14-17 haftalar arasında yapılmaktadır. Bu işlemin herkese hemen yapılmamasının en önemli nedeni işlem sırasındaki iğne batmasına bağlı erken doğum ve bebek ölümleridir. Amniosentez sonrası gebelik kaybı oranı %1 civarındadır. Yani 100 amniosentez yapılan gebelikten 1 tanesi kaybedilmektedir.

Amniosentez sadece kromozom bozuklukları için değil bazen AFP tetkiki, bebeğin akciğer olgunluğunu tayin testleri yada rahim içi enfeksiyonun tanısı içinde yapılabilir.

Konu Etiketleri;

Amniosentez,  Amniosentez nedir,  Amniosentez ne zaman yapılır,  Amniosentez niçin yapılır, Amniosentez nasıl yapılır, Amniosentez nasıl değerlendirilir

Bir cevap yazın