İlk Trimester Tarama 11, 12. Hafta Testleri

İlk Trimester Tarama 11, 12. Hafta Testleri

Gelişen yeni teknolojiler sayesinde bebekteki anormalliklerin erken tespiti olanaklı hale gelmiştir. Erken taramanın en önemli faydaları gebelik ile anne arasındaki duygusal bağlantının henüz ilerlemeden erken dönemde sonlandırılabilmesidir. İkinci ve yine önemli bir avantajda gebeliğin daha kolay sonlandırılabilmesidir.

11. veya 12. Haftada bu testlerin yapılması önerilir. Genelde 14. Haftadan sonra yapılmazlar. 14. Haftadan sonra gelen gebelere üçlü test yapılması daha anlamlı olacaktır.

11, 12. Haftalarda yapılan önemli testlerden bir tanesi serbest beta HCG (sb HCG) ölçümüdür. Kromozom anomalisi olan gebelerde anne kanında ölçülen Sb HCG ölçümü normal bebeği olan gebelerde olan ölçümden daha yüksek çıkmaktadır. Laboratuarlar bu değerleri MOM olarak verir. Normal bebeği olan annelerde bu değerler 1 MOM kabul edilirse down sendromlu, ya da trizomi 18 kromozom bozukluğu olan gebeliklerde bu değer 1,8-1,9 MOM dir. Yani önemli derecede bir artış söz konusudur.

Diğer bir kantesti yani anne kanında bakılan testte PAPP-A testidir. Bu maddenin kandaki değeri anormal bebeği olan annelerde daha düşük olarak tespit edilmiştir.

Ultrasonla bakılan bir diğer önemli test ise ense kalınlığıdır. Ense kalınlığındaki artış olması kromozom bozukluğu özellikle down sendromu veya bebekte var olan kalp anormalliklerinin işareti olabilir.

Yukarıdaki kimyasal yani kan testleri ve ense kalınlığı ölçümü birleştirilirse kromozom anormalliklerinin tanısı önemli derecede hassasiyetle doğrulanır. Bu testlere anne yaş riski de eklenirse testin doğruluk oranı yani down sendromlu gebeliğin tespit edilme olasılığı %90 civarına olaşır. Bu oran güvenilir bir testi işaret eder. Fakat yanılma payı yinede vardır. İstenirse bu yanılma payı bebeğin içinde yüzdüğü ve amnios sıvısı denen sıvıdan alınan örneklerin DNA incelemesi ile daha hassaslaştırılır. Bu durumda testin güvenilirliği %99,9 olacaktır.

Konu etiketleri;

down sendromu tarama testi, kromozom testleri, gebelik 11. hafta testi, 12. hafta testi, gebelik tarama testleri

Bir cevap yazın